بیمه بیکاری کرونا: نحوه ثبت نام و مشمولان

با توجه به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب و کارها، بسیاری از­­ افراد متقاضی دریافت بیمه بیکاری هستند. از این رو وزارت کار تمهیداتی را اندیشیده تا علاوه بر حفظ سلامت افراد، مقوق خود را در سریع‌ترین زمان دریافت نمایند. درصورت نیاز برای دریافت اطلاعات کلی درباره بیمه بیکاری این مطلب را مطالعه کنید.

ثبت نام غیر حضوری بیمه بیکاری

بدین منظور مراجعه حضوری برای درخواست بیمه بیکاری اجباری نیست و تمامی افراد می‌توانند با مراجعه به آدرس: https://bimebikari.mcls.gov.ir/Pre_Darkhast.aspx ثبت نام خود را انجام دهند.

پس از ورود کد ملی، شماره بیمه و شماره بیمه کارگاه دکمه ادامه را بزنید تا درخواست شما ثبت گردد.

منظور از شماره بیمه مربوط که منحصربه‌فرد و متعلق به شما بوده و شماره کارگاه، محلی‌ست که تا ۳۰ روز گذشته در آن مشغول به کار بوده‌اید. در صورت در دست نداشتن این شماره‌ها به پورتال تامین اجتماعی مراجعه نموده و آن‌ها نزد خود نگاه دارید. اگر تاکنون در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید در این مطلب آموزش کامل ثبت نام برای مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی آورده شده است.

درصورتی که سه درصد حق بیمه بیکاری شما پرداخت نشده باشد، واجد دریافت حقوق بیمه بیکاری نیستید. و با پیام زیر مواجه خواهید شد:

توجه داشته باشید که در صورت وارد نکردن درست اطلاعات هم این پیام رو مشاهده خواهید کرد، بنابراین از درست بودن محتوا اطمینان حاصل کنید.

 

در غیر این صورت به مرحله بعدی هدایت خواهید شد تا فرم مربوطه را پر کنید. تصویر فرم را در زیر مشاهده می‌کنید:

پس از تکمیل این فرم و ثبت درخواست کد رهگیری  به شما نمایش داده شده و برای شماره‌ای که وارد کرده‌اید پیامک می‌گردد. این شماره را نیز نزد خود نگاه دارید و منتظر اطلاع‌رسانی‌های بعدی از طریق پیامک باشید.

ارسال با پیامک:

توجه داشته باشید که درخواست بیمه بیکاری تنها شامل این مراحل نیست و برای تکمیل پروسه باید با در درست داشتن مدارک خود به اداره کار محل کار خود مراجعه نماید.

مدارک لازم جهت دریافت بیمه بیکاری کرونا

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • دفترچه بیمه
 • یک قطعه عکس
 • کارت پایان خدمت برای آقایان
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • آخرین قرارداد
 • درصورت اتمام قرارداد: آخرین قرارداد و نامه عدم نیاز
 • در صورت اخراج در اثنا قرارداد: باید در مراجع حل اختلاف کار دادخواستی مبنی بر بازگشت به کار و سایر مزایای قانونی را ثبت نموده و پس از محرز شدن اخراج غیر ارادی، درخواست بیمه بیکاری را ثبت نمایید.

طبق قانون بیمه بیکاری، متقاضیان باید ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، با اعلام مراتب بیکاری درخواست دریافت بیمه بیکاری را بدهند. در غیر اینصورت با ارائه عذر موجه و تشخیص هیات حل اختلاف کار، اقامه درخواست تا سه ماه تمدید می‌گردد.

مشاغلی که مشمول دریافت بیمه بیکاری ناشی از شیوع بیماری کرونا

 1. مراکز تولید و توزیع غذاهای آماده اعم از رستوران‌ها، بوفه‌ها، طباخی‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، اغذیه فروشی‌ها و موارد مشابه به تشخیص وزارت صنعت، معدن و تجارت
 2. مراکز مربوط به گردشگری شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، مجتمع‌های جهانگردی و گردشگری، مهمان‌پذیرها و…
 3. حمل و نقل عمومی مسافر درون شهری و برون شهری(هوایی وجاده‌ای وغیره)
 4. دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 5. تولید و توزیع پوشاک
 6. تولید و توزیع کیف و کفش
 7. مراکز توزیع آجیل، خشکبار، قنادی، بستنی و آبمیوه‌
 8. مراکز و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
 9. مراکز و مجتمع‌های فرهنگی و آموزشی
 10. مراکز تولید، توزیع و فروش صنایع دستی

مشمولان بیمه بیکاری کرونا تا پایان اردیبهشت ماه فرصت اقدام برای دریافت مقرری دارند.